ących o walce ze smogiem.
Fotowoltaika ma przed sobą przyszłość, gdyż dzięki niej możemy uniezależnić się od innych źródeł energetycznych, a wykorzystując kolektory słoneczne mamy tanie i dostępne dla wszystkich źródło energii. Energia odnawialna może być uzyskiwana nie tylko przez kolektory słoneczne, ale także inne typy nośników jak wiatraki, czy geoterma. Z racji tego, że fotowoltaika jest najprostsza w montażu, gdyż można zagospodarować nimi powierzchnię dachową kolektory słoneczne wyparły inne typy źródeł, które wymagają znacznie większego nakładu inwestycyjnego, pozwoleń, norm emisyjnych, czy wielometrowego drenażu ziemi.
Energia odnawialna stanowi coraz większe zainteresowanie całego świata. Skupione są na niej oczy wszystkich: od polityków, po górników. Energia odnawialna może radykalnie zmienić układy sił na całym świecie i zaburzyć dotychczasowy podział dystrybucji energii jak ropa naftowa, gaz ziemny, a także kopaliny jak węgiel kamienny i brunatny. Każdy by chciał mieszkać w czystym i bezpiecznym środowisku, jednaka należy zdać sobie sprawę z tego, że fotowoltaika dla portfeli Polaków jest jednak nadal za droga. Mimo dużego wzrostu zainteresowania koszt instalacji sięga często 20 - 25 tysięcy dla domu, co jest zniechęcające. Dlatego ważne, aby instytucje państwowe też brały czynny udział w transformacji energetycznej, przez co fotowoltaika, kolektory słoneczne zagoszczą na większości domów, a energia odnawialna będzie podstawowym źródłem zaopatrzenia gospodarstw domowych.
Pośrednikami w tej przemianie są kolektory
Kary za emisję CO2 wymuszone przez członkostwo w Unii Europejskiej wymuszają na rządach krajów refleksję nad przyszłością energetyki. W sytuacji, gdy trzeba odejść od spalania węgla, jedną z alternatyw jest właśnie energia odnawialna. Jest to ogólne pojęcie, w którym zawiera się kilka propozycji, jak pozyskiwać energię elektryczną lub cieplną z minimalizacją szkód dla środowiska.
Jedną z propozycją zastosowania energii odnawialnej jest fotowoltaika, polegająca na otrzymywaniu "prądu" bezpośrednio z energii słonecznej. Pośrednikami w tej przemianie są kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne, które są skierowane w stronę Słońca i ich zadaniem jest pochłonąć jak najwięcej fotonów.
Panele fotowoltaiczne przetwarzają bezpośrednio energię słoneczną w prąd elektryczny. Kolektory słoneczne są chętnie instalowane na dachach budynków w celu otrzymania ciepłej wody (ogrzanej przez Słońce drogą promieniowania).
Energia słoneczna to energia odnawialna, bo wykorzystując ją, nie zużywamy dostępnych nam zasobów. Na tym właśnie polega energia odnawialna. Fotowoltaika wykorzystuje do produkcji energii coś, czego na Ziemię dociera nieograniczona (z punktu widzenia człowieka) ilość. Oczywiście, nocą kolektory słoneczne, czy panele fotowoltaiczne będą pracować słabiej, tak samo, jak w ciemniejszych porach roku. Jednak zawsze można zmienić lokalizację tych urządzeń na bardziej dogodne lub dopasować zużycie energii do cyklu dobowego.
Energia odnawialna często mierzy się z problemem dostępności źródeł w różnych porach dnia.
Jak widać energia odnawialna ma obecnie
Korzyści płynące z instalacji kolektorów słonecznych są oczywiście bardzo duże. Fotowoltaika obecnie jest coraz popularniejszym źródłem energii odnawialnej w Polsce. Na rynku znajdziemy sporo firm, które zajmują się właśnie wykonaniem instalacji fotowoltaicznej. Jednak przed samym montażem musimy zastanowić się, jaka moc systemu będzie nam tak naprawdę potrzebna. Przed dokonaniem obliczeń, warto wiedzieć, że kolektory słoneczne charakteryzują się najczęściej potrzebą okresowych przeglądów technicznych, serwisów oraz innych czynności z nimi związanych. Natomiast same panele fotowoltaiczne są tak właściwie bezobsługowe. Sprawia to, że sporo osób decyduję się na taką instalację właśnie teraz, ponieważ dodatkowo obecnie urzędy są w stanie przyznać dodatkowe dofinansowania na takie działania. Jak widać energia odnawialna ma obecnie same plusy.
Wiemy już, że fotowoltaika ma przed sobą świetlaną przyszłość. Jeżeli zdecydujemy się osobiście na taki montaż, to warto na początek dowiedzieć się, ile średnio energii zużywa nasz dom. Pomoże nam to w doborze oraz ustaleniu potrzebnej mocy paneli fotowoltaicznych w taki sposób, aby była odpowiednia dla naszego domu. W tym celu warto przeanalizować otrzymywane rachunki z zakładu energetycznego. Wymagane do tego będzie również znajomość zasad rozliczania energii w postaci opustów. Moc instalacji dobiera się również na podstawie dokładnych pomiarów oraz analizy samej lokalizacji naszego domu. Gdy będzie usytuowany niezbyt korzystnie, to bardzo możliwe, że moc paneli będzie musiała być większa.