Fotowoltaika - odpowiedź na rosnące ceny prądu - dla domu i ogrodu

panele słoneczne bydgoszcz

W naszym klimacie w miesiącach letnich

Energia odnawialna
Odnawialne źródła energii, choć coraz częściej spotykane w Polsce, nadal są niedoceniane. Co prawda ceny niektórych rozwiązań nie należą do najniższych, lecz pamiętajmy, że na początku XXI wie

Fotowoltaika - odpowiedź na rosnące ceny prądu - dla domu i ogrodu panele słoneczne bydgoszcz
ku wiele państw (w tym także Polska) wprowadziło dofinansowania, mające na celu spopularyzowanie tego typu systemów.
Panele fotowoltaiczne
Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Zastosowanie to wykorzystywane jest od lat w elektronice użytkowej. Kalkulatory, doświetlenia znaków drogowych oraz lampy ogrodowe przez lata ułatwiały nam życie. Sektor ten od kilkunastu lat dynamicznie się rozwija. Z powodu na swoją praktyczność, ekologiczność oraz dużą żywotność, panele fotowoltaiczne zyskują coraz większe grono poparcia. Warto dodać, że koszty zakładania i użytkowania tego typu paneli maleją, a w fazie testów są tańsze i tak samo efektywne technologie.
Kolektory słoneczne
Solary mylone są często z panelami fotowoltaicznymi przez podobny wygląd oraz użycie tego samego źródła darmowej energii.
Różnica polega na tym, że kolektory to urządzenia, które rewoltują energie promieniowania słonecznego na ciepło, a nie na prąd. Energia cieplna przekazywana jest poprzez nośniki, którymi może być woda, glikol lub powietrze. W naszym klimacie, w miesiącach letnich energia solarna może całkowicie zastąpić konwencjonalne urządzenia grzewcze. W chłodniejszej części roku zaś, doskonale odciążają urządzenia grzewcze.


Oszczędność na rachunkach

Oszczędność pieniędzy to tylko jeden z motywów powstania innowacyjnej technologii produkującej prąd. Innowacyjnej w sensie stosunkowo niedawno odkrytej przez człowieka - słońce jest przecież z nami od początku, wystarczy skorzystać z jego dobrodziejstwa i jego promienie przekształcić w czystą energię dla domu.
Rachunki zmniejszone nawet o 90% zachęcą każdą osobę znającą wydatki, jakie ponosi się rok rocznie za utrzymanie domu. Jeśli nie oszczędność, to co może skusić? Oczywiście ekologia i mniejsza eksploatacja planety ziemi, która i tak jest męczona przez człowieka na każdej możliwej płaszczyźnie.
Instalując na swoim dachu kolektory słoneczne, a przy tym całą instalację pomagającą na prawidłowe działanie systemu produkuje się energię odnawialną, która zasila nasz dom. Gromadzona energia odnawialna nie jest absolutnie gorsza od prądu dostarczanego z sieci, a jej stabilność jest zapewniana przez odpowiednio do tego wytworzone urządzenia. Fotowoltaika daje nam pewność, że oszczędzamy swoje pieniądze i świat. Każdy powinien mieć w swoim domu, czy raczej na swoim dachu coś takiego i kto wie, może niedługo świat zmieni się na lepsze - systemy kolektorów słonecznych są coraz bardziej dostępne cenowo, a ich jakość i technologia z roku na rok lepsze i bardziej wydajne.
Kolektory słoneczne nie muszą szpecić dachu, a ich odpowiednie usytuowanie i ułożenie może być nawet dodatkową ozdobą - jeśli cała część dachu będzie w równym stopniu pokryta ekranami to nie dosyć, że zyskamy więcej energii, a jeszcze nasz dach zyska na oryginalnym wyglądzie.


Potencjał odnawialnych źródeł energii

Współczesne problemy ludzkości, jakimi jest globalne ocieplenie, zbyt duża emisja spalin oraz gazów cieplarnianych powodują, że coraz większy nacisk kładzie się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii.  Ludzie nie tylko chcą mieszkać w czystym środowisku, ale chcą mniej wydawać na rachunki. Z racji tego Unia Europejska przeznacza ogromną ilość funduszy na dofinansowania do alternatywnych źródeł ciepła. Budujemy domy pasywne lub energooszczędne, wymieniamy instalacje grzewcze oraz ocieplamy budynki mieszkalne. Bardzo wiele osób decyduje się na założenie kolektorów słonecznych na dachach swoich domów lub na podwórkach.
Energia pozyskiwana ze słońca jest darmowa i potrafi zmniejszyć rachunki za prąd lub za gaz (jeśli zmienimy sposób ogrzewania gospodarstwa domowego). Dzięki temu możemy podgrzewać wodę, a kiedy mamy nadmiar energii – sprzedajemy ją. Fotowoltaika nie jest tanim rozwiązaniem, obecnie nakład finansowy zwraca się dopiero po kilkunastu latach użytkowania. Za jedną baterię płacimy około dwudziestu pięciu tysięcy. Rocznie jesteśmy w stanie zaoszczędzić ponad dwa tysiące złotych. Tylko w przypadku zmiany ogrzewania domu na elektryczne. Energia odnawialna jest modnym zagadnieniem nie tylko w Europie. W Azji wiele przedsiębiorstw zaczyna myśleć przyszłościowo i duży nacisk kładzie się na stosowanie rozwiązań przyjaznych naturze. Zrównoważony rozwój wspierany jest przez rządy oraz przez ogromne koncerny. Kolektory słoneczne zakładane są na polach uprawnych oraz na szerokich powierzchniach tafli wody.