ry słoneczne — bo o nich tu mowa — mogą zastąpić w dużej mierze tradycyjne źródła wytwarzania energii elektrycznej — zarówno węglowe, jak i chociażby atomowe. Są bezpieczne i pozwalają na duże zdecentralizowanie takiej produkcji, a także jej przeprowadzanie przez samych odbiorców.
Te powody skłaniają do różnych przemyśleń. Otóż co, jeśli się okaże, że za kilka lat nie będzie już żadnego centralnego dostawcy energii? Co, jeśli każdy będzie musiał być samowystarczalny pod względem zaopatrzenia w prąd elektryczny? Byłoby to z jednej strony bardzo pożądane. Z drugiej jednak strony prąd jest zbyt ważny, by móc uzależniać jego dostawę od pojedynczego klienta. Gdyby taki klient został zaatakowany na przykład z powietrza, to pierwsze co zostanie zniszczone, to właśnie jego kolektory słoneczne. Wówczas energia odnawialna zostaje pochłonięta przez nieodnawialną energię ciemnej strony mocy, mrocznej części człowieczeństwa.
Dodatkowym aspektem, nad którym należałoby się zastanowić, jest to, jakie skutki ekonomiczne by to przyniosło? Jakieś zwolnienia w sektorze energetycznym? Może nawet krach na giełdach światowych? Ciężko przewidzieć, jakie skutki miałoby przejście w stu procentach na odnawialne źródła energii, ale nie dziwią obawy różnych środowisk, że skutki te byłyby negatywne.
Czysta energia, to na nią stawiajmy...
Zastanawiasz się, co to takiego energia odnawialna? Masz wątpliwości czy to się opłaca, czy taki rodzaj energii masz przyszłość? Rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości. I mówimy tak dla zielonej energii. Energia oparta na źródłach odnawialnych za kilkadziesiąt lat będzie obejmować cały świat. Słońce, wiatr, woda - czysta energia to przyszłość. Kolektory słoneczne będą pokrywać dachy niemal wszystkich domów. Dzisiaj musisz nieco zainwestować, ale wszystko zwróci Ci się po stokroć. Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Pamiętaj, że nadwyżkę energii możesz już dziś sprzedać, a co dopiero będzie w przyszłości. Węgiel, gaz i ropa przechodzą do przeszłości. Ty bądź pierwszy i wyprzedź wszystkich. Korzystaj z odnawialnych źródeł energii wtedy, kiedy jeszcze to nie jest aż tak popularne. Za kilka lat ty już będziesz do przodu. Dlaczego warto korzystać z odnawialnych źródeł energii? Ponieważ taki rodzaj energii staje się coraz bardziej popularny, a poza tym już najwyższy czas, by dbać o środowisko naturalne. Efekt cieplarniany to fakt i trzeba jak najszybciej odchodzić od nieodnawialnych źródeł energii. Czysta energia, to na nią stawiajmy. Dbajmy o przyszłość naszych dzieci i zostawmy im świat nieco lepszy, niż my zastaliśmy. Energia odnawialna to inwestycja. To inwestycja w lepsze jutro. W czystsze powietrze. W przyszłość. Kiedyś czysta energia zacznie na siebie zarabiać. Ty zacznij już dzisiaj i inwestuj, bo naprawdę warto. Za kilka lat będziesz specjalistą od odnawialnych źródeł energii.
Ekologiczna energia słoneczna w praktyce
Słońce - niekończąca się gwiazda pełna tajemniczości, która daje Nam światło i ciepło. Czy możemy to wykorzystać ? Okazuje się, że tak to jest energia odnawialna. W dwudziestym pierwszym wieku musimy zacząć korzystać z tego typu wytwarzania energii aby nie niszczyć środowiska, które daje nam zupełnie więcej niż tyle energię. Ludzie zaburzają naturalną florę i faunę przez wycinanie lasów, a to przecież dom wielu żywych stworzeń. Dzięki postępującej technice odkryliśmy jak można skutecznie odnowić energię bez uszczerbku na naturze. Jedną z metod jej pozyskania to fotowoltaika polegająca na montowaniu paneli na dachu od strony południowej ponieważ jest najbardziej optymalna, ale nie jest to warunek konieczny. Energię, która zostaje wyprodukowana przez panele jest konwertowana przez falownik z prądu stałego na prąd zmienny. W pierwszej kolejności tę energię wykorzystujemy dla własnego użytku natomiast nadwyżka trafia do sieci, która jest podłączona do licznika dwukierunkowego, liczącego ile prądu zostało wyprodukowane. Wynaleźliśmy także kolektory słoneczne, które przekształca promieniowanie słoneczne w ciepło, które ogrzewa przepływający w nim płyn czyli, wodę do ogrzania mieszkania i do kąpieli. Najwięcej na polskim rynku jest kolektorów cieczowych i płaskich. Składa się z cienkich rurek, które są przymocowane do metalowej płyty pokrytej powłoką selektywną. Aby ograniczyć straty ciepła i chronić kolektor zamykane jest to w specjalnej obudowie nieograniczającej przenikania promieni słonecznych.